Menu

Jak założyć własną fundację?

Coraz więcej osób myśli o tym, by założyć własną działalność gospodarczą. Nie musi to być jednak tradycyjny podmiot, który zajmuje się sprzedażą towarów czy też świadczeniem usług. Warto zastanowić się nad założeniem własnej fundacji, która wesprze najbardziej potrzebujących. Własna fundacja to marzenie wielu osób. Aby ją założyć trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków, które mogą zniechęcić niektórych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z żadnym rodzajem działalności.Oprócz formalności urzędowych, najważniejszą kwestią jest…

Oprócz formalności urzędowych, najważniejszą kwestią jest określenie statusu fundacji, czyli dokładnych celów i kierunków działania. Najlepiej bowiem radzą sobie fundacje, które wyspecjalizowały się w konkretnych akcjach, np. pomocy zwierzętom czy też organizowaniem obozów dla dzieci niepełnosprawnych. Jeśli więc marzy nam się własna fundacja na początku trzeba określić jej misje, a dopiero później kompletować dokumentację. Zanim fundacja ruszy potrzebny jest tak zwany Akt Nadania, który jest podpisywany przez notariusza. Kolejnym, niezwykle istotnym, krokiem jest znalezienie fundatorów, którzy będą zasiadać w radzie zarządu. Warto zaznaczyć, że ich dotacje są bezzwrotne, należy więc zdecydować się na zaufanych ludzi, którzy po jakimś czasie nie będa chcieli odzyskać zainwestowanych pieniędzy.

Później należy udać się do…

Później należy udać się do Krajowego Rejestru Sądowego i tam złożyć niezbędną dokumentację do formalnego zarejestrowania podmiotu. Następnie nadanie numeru NIP i REGON. Należy jeszcze zadbać o dobrą księgową, która zajmie się stroną finansową fundacji, jako podmiotu gospodarczego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Giełda

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres