Menu

Ergonomia pracy z komputerem

Ergonomia pracy przy komputerze (sprawdź) jest bardzo ważna, bo ile zakup komputera jest bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany to często zapominamy o przygotowaniu odpowiedniego stanowiska do pracy.


Złe ustawienie monitora komputera, bałagan na biurku i nieprawidłowa regulacja fotela jest powodem złego samopoczucia, bólu karku, krzyża i stawów, a także ich następstwom. Miejsce pracy z komputerem musi być wygodne i bezpieczne. Najważniejsze z punktu widzenia pracy przy komputerze są proporcje pomiędzy wysokością siedzenia i biurka oraz kąt nachylenia monitora. Monitor komputera powinien być skierowany tak aby jego powierzchnia znajdowała się pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego około 30 stopni w dół.

Wysokość biurka oraz siedzenia należy wybierać…

Wysokość biurka oraz siedzenia należy wybierać i ustawiać zgodnie ze wzrostem użytkownika. Właściwa ergonomia pracy przy komputerze to również zachowywanie przerw w ciągu jej wykonywania. Po każdej godzinie pracy należy robić 5 minutowe przerwy, podczas których warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, takich jak skłony, rozciągniecie mięśni karku czy dłoni. Bardzo ważnym elementem jest także podnóżek, który musi być ustawiony pod odpowiednim kątem, a dzięki niemu nasze nogi będą wypoczęte i nie będą puchły.

Galeria

Warto też dbać o porządek na biurku, musi ono być na tyle szerokie i głębokie aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości, a celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji szkodliwych dla organizmu. Ułożenie rąk jest także bardzo istotne, ważne jest aby krzesło było wyposażone w podłokietniki, ustawione na równi z wysokością blatu biurka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Giełda

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres